pondělí 30. září 2013

ZPRÁVA O SOUČASNÉM STAVU PROJEKTU, FINANCÍCH I BUDOUCÍM PLÁNU:
(Dominik Tomáš Petr)

Přátelé,
dnes jsou to tři měsíce úsilí na Hraně - na experimentální stavbě domu za minimum peněz a je tedy ten nejlepší čas zhodnotit, co se povedlo, zdůraznit co by šlo udělat jinak a lépe, čemu se vyvarovat, informovat o současném stavu i budoucích plánech, poděkovat všem zúčastněným (kompletní shrnutí krok po kroku, rozpočet položku po položce bude obsahovat závěrečný manuál - s doporučeným harmonogramem prací, který bude součástí webu s kalkulátorem stavby - připravíme přes zimu po dodělání hrubé stavby).

Za tři měsíce jsme stihli v různém počtu lidí (seznam pro představu najdete v našem google souboru) a propracovaných dní postavit kompletní dřevěnou konstrukci na betonových patkách vycpanou izolací, pokrytou paropropustnou fólií Gutafol s připravenými otvory a hotovou hrubou podlahou.

V červenci jsme se věnovali přípravě pozemku a základům stavby (betonové patky 600x600x500 a na ně postavené 2-3 betonové dílce, ocelová výztuž ze sběrného dvora tl.15mm). každý krok byl pro nás nový, díky čemuž šli práce pomaleji, přesto se nám již v rámu stavby podařilo snížit mírnou prvotní odchilku na úhlopříčkách (zde osobně doporučuji víc jak dvakrát měřit, nepodcenit bednění na betonáž a často nivelovat, mít vše dopředu připravené).

Cena základů je přibližně 30.000Kč - 18 patek
6kubíků betonu - děkujeme za dar Instav Bau http://www.instavbau.cz/
- normální nákupní cena: 9750Kč + doprava
9tun štěrku - děkujeme Cemex Sand Lom Mítov
http://www.cemex.cz/ka/ka_lp.html
- norm. nák. cena 2358Kč + doprava
48betonových dílců - děkujeme Profi Schrierer za 50%slevu a lepenku zdarma   -  http://www.schierer.cz/
-normální nákupní cena 1632Kč
Doprava, nářadí, nivelace, výkopové práce - děkujeme Senea Sp.Poříčí     -         http://www.senea.cz/
- normálně asi za 15.000Kč
nářadí INNA KT - http://www.inna-kt.cz/
- děkujeme za dar v hodnotě 3000Kč.
půjčení nástrojů - Sigma Plzeň - půjčení žbaky a nivelačního přístroje, www.sigma.cz

(Doprava samotná se myslím dá domluvit za různé ceny - záleží na komunikaci a vztazích s Vaším okolím , kde stavíte)

Po dokončení základů jsme konečně začali pracovat se dřevem. Celý srpen tedy vznikala dřevěná konstrukce - nejdříve vodorovný rám na patkách 140/140 , poté 13 rámů svislých (čtyři sloupky 140/60, stropnice 100/80 dole, stropnice KVH 220/80 nahoře) - ty se musely spojit latěmi 60/60 a nahoře spojit 2x věncovou fošnou 60/140.

sloupky a rám jsme si nařezali z lesa rodiny Jakuba Mareše v Trokavci na pile u pana Dubce za 650 za kubík - 10,4 kubíku -> 6200Kč - (za sebe zdůrazňuji,že osobně tuto cestu vidím jako nejlepší na zisk dřeva - máte-li čas.)
doprava dřeva 1750 + 1500Kč
Za velkorysost děkujeme firmě JAFholz Rokycany, pomohli nám najít ty nejlevnější cesty i řešení, dali nám výrazné slevy
výpis dřeva:
KVH 220/80 dél.13m 5 ks   1.44m3
řezivo 100/80  dél.4m 50ks  1.60m3
latě 40/60  dél 5m 50ks    0.6m3
hranolek  60/60dél.4m   165ks   1.95m3
hranol  140/100  dél.5m 26ks    1.82m3
Fošny   40/150   dél.5m   13ks     0.39m3
latě impregnované 30/50  dél.5m 60ks   0.45m3
dohromady 8.2m3 kupovaného dřeva ,
 kompletně 18.6 m3 dřeva na celou stavbu (bez obkladu z palubek,
ten zatím dle odhadů vychází na 125m2 - cca 21.000Kč), nové by to stálo cca 106.000Kč (počítáno hrubě cenou 5700Kč za cenu kalsického řeziva)
Velkou položkou budou i spoje - jejich cenu zatím neznáme, poněvadž ještě budeme mít velkou spotřebu na obklad exteriéru a OSB v interiéru - za dar a podporu děkujeme firmě Sotila Plzeň
http://www.sotila.cz/ - ti nám poskytli tu nej kvalitu vrutů na dřevostavbu, původně jsme přemýšleli o hřebíkových spojích, ovšem dne sjsme moc rádi, že jsme zvolili vruty - bylo by to šíleně pracné  a snad ani né tolik pevné

Dalším darem byla sleva na použitou pilu a AKU vrtačku od firmy Ramirent v ceně 2000Kč - www.ramirent.cz

Od konce srpna a v průběhu září jsme již začali vycpávat konstrukci skelnou vatou. S tou se pracuje velice dobře, i když hodně práší a musíte mít dlouhé triko, jednoduše se řeže a vkládá do konstrukce - musíte si ovšem správně vyměřit rošty na izolaci (rozestup 600 nebo 300mm)  a pak jde vše velice rychle. Obecně každý zanedbaný krok se pozná někdy až po dvou týdnech, ale pozná.
Dobré je vše rychle zaklopit paropropustnou folii, jinak vám začne izolace vylítávat. Jeden pás folie ještě budeme muset předělat (detail styku folie s krokví- zajímavé :D ), ale jinak parádně funguje. Zároveň nám přivezli zbylé dřevo a OSB desky z Jihlavy o rozměru 2500/1250mm P+D - ty jsme zatím dali jen na podlahu, ale parádně nám tam pasují a dobře se skládají. Zde bych osobně upozornil možnost řešení prkny, rákosem a hliněnou omítkou - tu stejně budem na OSB nanášet na jaře, ovšem trochu jsme si zjednodušili práci a ušetřili čas, poněvadž tuhost OSB bychom jinak museli dohnat táhly a diagonálami v konstrukci. Také nás čeká postavit komín pemzový - ten má 700kg, takže jsme pod ním rošt museli vyztužit I 150 položené na základní rám (ten nám přeřízli v Alimexu - pan Švehla, děkujeme) - dostali jsme plno instrukcí a snad se nám vše povede. Darem jsme dostali i střešní okna od Veluxu ze staré vzorkovny, kterou likvidovali - děkujeme (www.velux.cz) a firma Bravosmat (www.bravosmat.cz) částí rozvodů kanalizace - ty ještě musíme instalovat a bude to také zajímavá zkušenost. Na programu bude i elektroinstalace. ČEZ byl naštěstí velice vstřícný a pan Ing. Toman nám pomohl s plány přívodu, Ing. František Mráz nám pak naplánoval rozvody vevnitř a s instalací nám snad pomůže pan Valenta.

Izolace skelná - různých profilů - děkujeme Knauf Insulation CZ - ze zbytků na skladě po velkých zakázkách sestavená pro naše účely - celá nová by stála 21.156 Kč www.knaufinsulation.cz
OSB desky - 280m2 - děkujeme Kronospan Jihlava - cca 45.000Kč
www.kronospan.cz
Komín je od firmy Scancore - děkujeme - www.scancore.cz
nový by stál cca 15.000Kč (tento je ze skladu jako starý typ z výroby).
Za Barvy na impregnaci děkujeme firmě Finn Product - sleva 50% - nové by stálo 1622Kč www.finnproduct.cz
Gutafol - folie od GUTTA Cz (www.gutta.cz) ze skladů Profi Schierer - 300m2  - nové by stálo okolo 7400Kč

Zhodnocení:
Má původní vize byla, že vše postavíme z demolic - to mě stálo sice tisíce na kreditu a času na mailech v kontaktu s demoličními firmami, ovšem nikdo nám nic většího starého nedal (mimo střechy, výztuže a věcí od sousedů). Reálnou cestou se tedy ukázalo kontaktovat přímo firmy - dodavatele, jednatele , výrobce, zda-li nemají na skladech zbytky, které by nám mohli darovat.
Tím jsme si nakonec možná cestu dost zjednodušili a měli jsme výhodu v podpoře médií i Vás-fanoušků. Stále přesto pevně věřím, že by dům ze zbytků postavit šel, ovšem zabralo by to vícero let a my chceme, aby náš dům byl co nejdříve hotov a mohl žít dalším životem - workshopy, přednáškami, pomáhal lidem.

Záleží tedy asi na tom, kde každý máme svou Hranu - my stavěli svépomocí, zažili pády, vichřice, vedra i zimu, stresy s materiály i koordinací lidí, ale jsme tam kde jsme - kde máte Hrany vy?

Věřím - doufám - přeji si: aby náš projekt pomohl dalším / byl inspirací pro další : aby se námi nastavená Hrana ještě posunula a náš dům/ my tomu mohli pomoct. Nejdůležitější je dle mě nemít strach, komunikovat, tvořit koncepty a realizovat je - jen tak se posuneme dál z dnešních katalogových domečků postavených na hypotékách a odtržení lidí od sebe.

Děkujeme Všem kdo se na stavbě podíleli - zaměstnancům ve firmách (od ředitele, jednatele po objednavatel i skladníky) i těm, co stavěli na místě - oficiální poděkování (nerad bych teď někoho opomněl) a také drahým sousedům a pochopení rodin a přátel,že na nás o prázdninách nezapomněli :D

kompletní cena tedy by zatím byla cca: 238 000Kč
my zatím utratili 65500Kč z peněz od O2 Think Big nadace NROS

do zimy nás čeká:
elektro, obklad stěn ext. palubkami, střecha, komín, okna a dveře, kanalizace
na jaře pak plánujeme:
 hliněné omítky, instalaci koupelny a kuchyně

děkujeme za podporu a na viděnou v Záluží,
s přáním krásného večera Všem

Dominik Tomáš Petr
spoluautor projektu Hrana architektury

Žádné komentáře:

Okomentovat